Bezpieczna sala gimnastyczna w szkole

Sala gimnastyczna powinna być bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Dlatego należy zadbać o jakość sprzętu, z którego korzystają uczniowie w trakcie  lekcji wuefu. Pod żadnym pozorem nie należy używać sprzętu uszkodzonego. Konieczne jest także zawieszenie siatek ochronnych na oszklone powierzchnie w sali. Najczęstszą bowiem przyczyną rozbitych szyb i lamp na hali sportowej jest niezamierzone uderzenie piłką, która zbyt mocno odbita sięga okna lub oświetlenia. Rozbite szkło zagraża zdrowiu i życiu ćwiczących uczniów. Przysparza także dodatkowych kosztów szkole.

Jak zadbać o bezpieczeństwo uczniów na sali gimnastycznej?

Sprzęt, który jest używany na lekcjach w-f, powinien być nieuszkodzony. Materace muszą mieć pozszywane wszystkie brzegi. Jeżeli skaja zaczyna się rozpruwać lub pękać, materaca takiego należy się pozbyć . Powłoka okrywająca wsad materaca jest sztywna. Uszkodzona może skaleczyć skórę dziecka. Ławeczki, skrzynie, kozły, drabinki i inne przyrządy również powinny być bez mechanicznych uszkodzeń. Wszelkie wystające drzazgi to zagrożenie dla ćwiczących.

Z pewnością nauczyciele wychowania fizycznego oraz dyrektor szkoły dbają o bezpieczeństwo swoich uczniów. Gdy planowany jest budżet na kolejny rok szkolny, na pewno są uwzględnione zakupy nowego sprzętu sportowego. Jeżeli sala gimnastyczna nie ma jeszcze okien osłoniętych piłkołapami, warto o tym pomyśleć podczas planowania wydatków.

Piłkołapy – do czego służą?

Ochronne siatki to bardzo dobra alternatywa na zabezpieczenie okien na sali gimnastycznej. Warto także osłonić nią lampy. Oprócz tego piłkołapy mogą służyć do ochrony całych ścian. Dzięki nim ściany będą zawsze czyste. Brak siatek prowadzi bowiem do bardzo szybkiego ich zabrudzenia piłkami uderzanymi o ich powierzchnię.

Siatki te można także wykorzystać do dzielenia hali sportowej na dwie mniejsze, gdy na sali muszą ćwiczyć dwie klasy uczniów, mających zupełnie odmienny program nauczania. Siatki mogą być rozwieszane na czas lekcji do przytwierdzonych do ściany i sufitu haków. Po skończonych zajęciach sznurkową „ściankę” można zdjąć i schować do magazynu.

Piłkołapy świetnie zdadzą egzamin również na boisku szkolnym. Rozwieszone na słupkach wokół boiska skutecznie zapobiegają wylatywaniu piłki poza obręb stadionu.

Cechy siatek ochronnych na salę gimnastyczną i boisko szkolne

Charakterystyczne dla piłkołapów jest to, że są:

  • elastyczne,
  • wytrzymałe na uderzenia,
  • wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne,
  • trwałe w użytkowaniu.

Można je więc wykorzystywać zarówno wewnątrz hali sportowej, jak i na zewnątrz.

Autor

  • Urodzona w Zielonej Górze. Absolwentka filologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kocha górskie wędrówki i dobre seriale.

3 thoughts on “Bezpieczna sala gimnastyczna w szkole

  1. Moje dziecko często miało problemy z katarem kiedy wracało z zajęć wychowania fizycznego. Okazało się, że sala nie jest zbyt często sprzątana, a dziecko jest uczulone na grzyby. Dyrektor obiecał się zająć tą sprawą.

Dodaj komentarz