Niespodziewany lub spodziewany spadek, zbędna nieruchomość, która generuje niepotrzebne koszty, czy po po prostu zaplanowana inwestycja. W każdym z wymienionych przypadków mile widziana byłaby jak najkorzystniejsza transakcja.
Sprzedaż domu to niejednokrotnie poważna i trudna zarazem decyzja. Szczególnie, kiedy zamierzamy zbyć dom naszego dzieciństwa, czy powiązany z rodzinną tradycją.
Przygotowanie domu do sprzedaży.
Zanim zamieścimy ogłoszenie o sprzedaży domu musimy zadbać przede wszystkim o kwestie formalne. Prawidłowo przygotowane dokumenty powszechnie wymagane przy tego typu transakcjach niewątpliwie wzbudzą zaufanie i zainteresowanie potencjalnego klienta. Należy skupić się na pobraniu z właściwego urzędu planu zagospodarowania przestrzennego, mapki geodezyjnej oraz innych dokumentów, które zasugerują pracownicy urzędu. Dom, naturalnie, należy uprzątnąć i przygotować do ewentualnego szybkiego zamieszkania lub remontu .
Jak zachęcić klienta.
Właściciel domu, czy mieszkania z oczywistych względów chciałby uzyskać jak najwyższą cenę za zbywaną nieruchomość, kupującemu zaś zależy na tym, żeby zapłacić jak najmniej. To naturalne w handlu, ale ważne jest, aby sprzedający przedstawił ofertę uczciwie, a kupujący miał świadomość wartości nieruchomości, którą chce nabyć. Los czasami sprawia, że strony muszą mieszkać obok siebie, dobrze byłoby w takiej okoliczności móc śmiało spojrzeć sobie w oczy.
Aby zachęcić potencjalnych klientów i jasno przedstawić ofertę sprzedaży warto koniecznie wykonać kilka zdjęć wnętrza i otoczenia domu. Nawet w amatorski sposób. To ważne, bo po zamieszczeniu ogłoszenia o sprzedaży domu, potencjalnie zainteresowane osoby mogą nam ,,zagospodarować” znaczną część doby. W ujęciach fotograficznych nie bójmy się podkreślania miejsc sentymentalnych – może nowy właściciel ma podobną wrażliwość..?
Sprzęt i wyposażenie – usuwać, czy zostawić?
Przy sprzedaży domu klient przeważnie życzy sobie, aby budynek był opróżniony z używanych do tej pory mebli i sprzętów. Bardzo często jednak osoby kupujące dom z drugiej ręki zainteresowane są również wyposażeniem i umeblowaniem domu. To naturalnie jest już kwestią porozumienia i rzadko stanowi problem.
Kochajmy się, jak bracia, a liczmy się itd…
Ceny nieruchomości, przynajmniej jak na razie rosną. Warto więc przed sprzedażą poradzić się kogoś, kto zna się na tym lepiej od nas, aby później nie żałować.
Czy ktoś wie jak dobrze sprzedać dom? Próbuję sprzedać od roku i nic. Okolica jest bardzo atrakcyjna, a dom nowoczesny. Może powinienem jeszcze zejść z ceny?
Myślę, że dobrze jest na bieżąco zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży. Każdy towar ma swojego kupca i czasami trzeba czekać nawet 2 lata, ale w końcu zawsze się ktoś chętny.
Dużo zależy od stanu budynku. Jeśli dom wymaga remontu, to trzeba będzie doliczyć koszty pracy, materiałów, czasu itp. Zazwyczaj nie ma tak dobrze, że kupujesz i masz gotowe miejsce do zamieszkania.