Jak korzystnie i uczciwie sprzedać dom.

Niespodziewany lub spodziewany spadek, zbędna nieruchomość, która generuje niepotrzebne koszty, czy po po prostu zaplanowana inwestycja. W każdym z wymienionych przypadków mile widziana byłaby jak najkorzystniejsza transakcja.

Sprzedaż domu to niejednokrotnie poważna i trudna zarazem decyzja. Szczególnie, kiedy zamierzamy zbyć dom naszego dzieciństwa, czy powiązany z rodzinną tradycją.

Przygotowanie domu do sprzedaży.

Zanim zamieścimy ogłoszenie o sprzedaży domu musimy zadbać przede wszystkim o kwestie formalne. Prawidłowo przygotowane dokumenty powszechnie wymagane przy tego typu transakcjach niewątpliwie wzbudzą zaufanie i zainteresowanie potencjalnego klienta. Należy skupić się na pobraniu z właściwego urzędu planu zagospodarowania przestrzennego, mapki geodezyjnej oraz innych dokumentów, które zasugerują pracownicy urzędu. Dom, naturalnie, należy uprzątnąć i przygotować do ewentualnego szybkiego zamieszkania lub remontu .

Jak zachęcić klienta.

Właściciel domu, czy mieszkania z oczywistych względów chciałby uzyskać jak najwyższą cenę za zbywaną nieruchomość, kupującemu zaś zależy na tym, żeby zapłacić jak najmniej. To naturalne w handlu, ale ważne jest, aby sprzedający przedstawił ofertę uczciwie, a kupujący miał świadomość wartości nieruchomości, którą chce nabyć. Los czasami sprawia, że strony muszą mieszkać obok siebie, dobrze byłoby w takiej okoliczności móc śmiało spojrzeć sobie w oczy.

Aby zachęcić potencjalnych klientów i jasno przedstawić ofertę sprzedaży warto koniecznie wykonać kilka zdjęć wnętrza i otoczenia domu. Nawet w amatorski sposób. To ważne, bo po zamieszczeniu ogłoszenia o sprzedaży domu, potencjalnie zainteresowane osoby mogą nam ,,zagospodarować” znaczną część doby. W ujęciach fotograficznych nie bójmy się podkreślania miejsc sentymentalnych – może nowy właściciel ma podobną wrażliwość..?

Sprzęt i wyposażenie – usuwać, czy zostawić?

Przy sprzedaży domu klient przeważnie życzy sobie, aby budynek był opróżniony z używanych do tej pory mebli i sprzętów. Bardzo często jednak osoby kupujące dom z drugiej ręki zainteresowane są również wyposażeniem i umeblowaniem domu. To naturalnie jest już kwestią porozumienia i rzadko stanowi problem.

Kochajmy się, jak bracia, a liczmy się itd…

Ceny nieruchomości, przynajmniej jak na razie rosną. Warto więc przed sprzedażą poradzić się kogoś, kto zna się na tym lepiej od nas, aby później nie żałować.

Autor

  • Urodzona w Zielonej Górze. Absolwentka filologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kocha górskie wędrówki i dobre seriale.

3 thoughts on “Jak korzystnie i uczciwie sprzedać dom.

  1. Dużo zależy od stanu budynku. Jeśli dom wymaga remontu, to trzeba będzie doliczyć koszty pracy, materiałów, czasu itp. Zazwyczaj nie ma tak dobrze, że kupujesz i masz gotowe miejsce do zamieszkania.

Dodaj komentarz