Zarabianie poprzez inwestowanie pieniędzy w obligacje

Jeśli zapytamy kogoś o różne możliwości inwestycji pieniędzy, to bez wątpienia wśród propozycji znajdzie się giełda. Faktycznie, oferuje ona niezłe okazje zarobku, a dodatkowo nie ma w niej uniwersalnej drogi do sukcesu. Oznacza to, że każdy może zmierzyć się z nią przy pomocy własnej taktyki.

Niestety z giełdą wiąże się także spore ryzyku straty, dlatego niektórzy z osób poszukują alternatywnej i bezpieczniejszej drogi do zarobku. Tutaj jedną z możliwości stają się obligacje, jako pewny i bezpieczny sposób ulokowania środków pieniężnych.

Czym są obligacje?

Obligacjami nazywamy papiery wartościowe o stałym dochodzie, w przypadku których emitent zgadza się na pewne zobowiązania wobec wierzyciela. Do zobowiązań tych możemy zaliczyć wysokość oprocentowania i termin zapadalności. W uproszczeniu powiedzieć, że jest to udzielenie pożyczki bankowi . Na końcu umownego okresu bank zwraca pieniądze, jest to cała zdeponowana kwota wraz z odsetkami. W porównaniu do giełdy taka transakcja jest bardzo bezpieczna, ponieważ na giełdzie bardzo często dochodzi do utraty zainwestowanych środków.

Wady i zalety inwestycji w obligacje.

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej cechy obligacji, można uznać, że jest to jeden z najpewniejszych sposobów na lokowanie finansów. Emitent obligacji nie zerwie z nami umowy. Nie istnieje również ryzyko, że obejdzie się z nami nieuczciwie. Co więcej, klient może przedterminowo wycofać swoje pieniądze, nie tracąc odsetek. Jednak szczegóły takiej operacji warto sprawdzić w umowie.

Do wad obligacji można zaliczyć dość mały zysk, jaki może osiągnąć klient w porównaniu do innych metod inwestycyjnych. Dodatkowo zjawisko inflacji może go znacząco osłabić.

Rezygnacja z giełdy na rzecz pewnego zysku.

Tak naprawdę wiele zależy od klienta. Jeśli woli on osiągać wysokie zyski płacąc za to pewną dawką ryzyka, być może odpowiedniejsza dla niego będzie giełda. Osobom, którym nie odpowiada taki sposób lokowania pieniędzy, bądź wolącym otrzymać pewny zysk zapewne bardziej będą pasować obligacje. Niestety obecnie z powodu inflacji zysk z obligacji może być raczej niewielki, stąd wydaje się, że całkiem dobrym pomysłem mogłoby być zainteresowanie się także innymi sposobami inwestycji środków finansowych.

Autor

  • Urodzona w Zielonej Górze. Absolwentka filologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kocha górskie wędrówki i dobre seriale.

3 thoughts on “Zarabianie poprzez inwestowanie pieniędzy w obligacje

  1. Zamiast inwestować w złoto, czy w jakiś inny kruszec wymieniacie papier za papier. Wiecie co? Kupcie sobie drukarkę i drukujcie sobie ile chcecie takich papierków. Szkoda że nie będziecie mogli wydrukować czegoś wartościowego. A przepraszam, są jeszcze drukarki 3D.

Dodaj komentarz